Parozábrana je definovaná najmä dvojitým tesnením – vnútorným aj vonkajším. Toto prevedenie poskytuje ochranu proti úniku tepla, usádzaniu plesní a vysokej vlhkosti. Parozábrana dokáže rozumne regulovať priepustnosť vodných pár a vďaka tesneniu zabezpečuje maximálne odvetranie škáry. Má zvýšenú odolnosť voči pretrhnutiu, čo zaručuje dlhú dobu životnosti.
Táto montáž je mäkčená penovým polyuretánom s otvorenými pórmi. Tento materiál je ďalej doplnený o syntetickú živicu, ktorá minimalizuje tepelné straty až na najnižšie hodnoty! Montáž, ktorá spĺňa všetky požiadavky súčasného stavebníctva je overená časom. Jej prevedenie je rýchle a jednoduché a navyše nezávislé na teplote. Využíva sa na veľké rozpätie škár a je ideálnym riešením pre dilatačné škáry. Revolučná voľba, ktorá zaručí zvýšenú tesnosť!
Jednoduchosť, komponentnosť a funkčnosť – tieto hodnoty sa spájajú v predsadenej montáži, ktorú vám ponúkame! Je založená na základe požiadaviek legislatívy, investorov a rôznych montážnych firiem. Extrémne výkonné lepidlo a tuhý profil sú zárukou dokonalého utesnenia a maximálnej únosnosti spojov. Používa sa pre pasívne domy s nízkoenergetickými štandardmi. Je dostupná za veľmi výhodnú cenu, napriek tomu je na vysokej kvalitatívnej úrovni!
Ak chcete, aby vaše okná boli funkčné aj po niekoľkých rokoch, dodržiavajte týchto pár pravidiel, ktoré vám to umožnia. Okná z našej ponuky majú obrovský časový potenciál a je len na vás, ako ho využijete.
1. Odstránenie ochranných fólií a odstránenie hrubých nečistôt po omietaní
Keďže chceme, aby sa k našim zákazníkom naše produkty dostali bezpečne a nepoškodené, dopĺňame ich o vnútornú a vonkajšiu fóliu. Tieto ich chránia pred poškodeniami pri doprave, manipulácii či montáži. Fólie je potrebné odstrániť do 2 mesiacov od doručenia okien k zákazníkovi. Tieto fólie však nezaručujú 100% ochranu pred poškodením počas murárskych prác, a tak odporúčame, aby ste ich pred omietaním prekryli igelitovými fóliami. Prípadné nečistoty spôsobené počas murovania odstráňte napríklad murárskou štetkou.
2. Čistenie a ošetrovanie plastových okien
Okná musíte vnímať ako celok. Ten, na prvý pohľad, pozostáva zo sklenenej časti a z rámu. Obom treba venovať dostatočnú pozornosť a starať sa o ne. Na čistenie rámu používame bežné prostriedky, no bez rozpúšťadiel a drsných čiastočiek, ktoré by mohli rám poškodiť. Čistiace prostriedky nanášame na povrch handrou, jemne rozotrieme a necháme pôsobiť. Potom ich zotrieme suchou handrou.
3. Údržba tesnenia
Aj napriek vysokej kvalite našich tesnení, aj tie ako každý materiál podliehajú prirodzenému starnutiu. Tesnenie je schopné fungovať naozaj výborne, pokiaľ sa oň pravidelne staráme. Minimálne raz do roka ho pretrie silikónovým olejom, jelením lojom alebo mastencom, a ostane tak funkčné a zachová si svoju tesnosť voči vode a prievanu. Tesniace profily PVC alebo kaučuku nemôžu prísť do styku s koncentrovanými čistidlami.
4. Odvodnenie
Súčasťou okien sú aj odvodňovacie otvory, ktoré sa nachádzajú na vonkajšej strane plastového okna. Slúžia na vytekanie vniknutej vody. Práve z tohto dôvodu musia ostať čisté, voľné a priechodné. Venujte im svoju pozornosť a pravidelne odstraňujte prekážky, ktoré by bránili priechodu vody.
5. Údržba kovania
Naše okná sú komplexným produktom vysokej akosti. Preto sú obstarané aj vysokohodnotným kovaním, ktoré zaisťuje ich špičkové fungovanie. Všetky súčasti kovania sú schopné dokonalej funkčnosti, pokiaľ vykonávate ich pravidelnú údržbu aspoň 2-krát ročne. Pohyblivé časti je nevyhnutné premazávať špeciálnym olejom. Tento olej nesmie obsahovať kyseliny.
Jednou z najčastejších porúch pri plastových okien je zrážanie vody na okennom ráme či skle okna z interiérovej strany. Ak sa toto zrážanie objaví v medzisklovom priestore izolačných skiel, príčina je v nedokonalom hermetickom uzatvorení tohto priestoru – za čo zodpovedá výrobca. Ak sa však vodné pary zrážajú na interiérovej strane plastového okna, môže to mať hneď niekoľko príčin, ktoré je potrebné odstrániť.
Nadmerná vlhkosť
Základnou príčinou zrážania vody je nadmerná koncentrácia vodnej pary v ovzduší. Tento jav sa objavuje v nedostatočne vetranej a málo vykurovanej miestnosti – napríklad v kúpeľni, kuchyni, no aj v suchých miestnostiach za veľmi chladného počasia.
Nevhodný výber plastového okna
Povinnosť každého kvalitného predajcu je poskytnúť zákazníkovi potrebné technické parametre. Pri správnom výbere by sme mali venovať pozornosť niekoľkým dôležitým činiteľom. Prvým je súčiniteľ škárovej priedušnosti okna (iLV), ktorý určuje schopnosť prirodzenej výmeny vzduchu medzi interiérom a exteriérom. Druhým je takzvaný koeficient prestupu tepla U (W/m2K), ktorý detinuje tepelnoizolačné vlastnosti okna. Čím je hodnota nižšia, tým je kvalita plastového okna z hľadiska prestupu tepla lepšia. Kvalitnejšie zasklenie alebo rám s menšími tepelnými stratami sa prejavujú aj jeho vyššou povrchovou teplotou- kondenzácia vody na jeho povrchu je teda nižšia.
Nevhodné umiestnenie tepelného zdroja
Ak je zdroj tepla umiestnený pod plastovým oknom, teplý vzduch popri ňom stúpa a ohrieva okennú tabuľu, čím sa kondenzácia obmedzí. V prípade, že je zdroj tepla vzdialený od okna, tabuľa ostáva chladná a objavuje sa na nej vyzrážaná voda.
Nevhodné umiestnenie a osadenie okien
Najhorším spôsobom umiestnenia plastového okna je jeho osadenie do vonkajšieho líca stavby. Týmto umiestnením sa zvyšuje problém kondenzácie. Ak plastové okná osadíme tak, aby bolo možné detail napojenia zatepliť, problém nevzniká. Napríklad plastové okná, ktoré sa nachádzajú na severnej, severovýchodnej a severozápadnej strane sa rosia oveľa častejšie. Tak isto okná, ktoré sú celý deň v tieni a majú teda nižšiu teplotu, sú menej odolne voči kondenzácii.
Nedostatočné vykurovanie a vetranie
Ak sa okná montujú pri hrubej stavbe a všetky procesy prebiehajú v zimnom období, vysychanie stavby sa môže predĺžiť až na niekoľko rokov! Tým sa zvyšuje interiérová vlhkosť a tým pádom aj kondenzácia. Pri správnom osadení je rozhodujúca kvalitná izolácia, a to najmä v miestach prirodzených tepelných mostov (kúty a miesta s nízkym prestupom tepla) a kvalita použitého profilového systému, predovšetkým však jeho hodnota prestupu tepla. Venujte pozornosť správnemu vetraniu a vykurovaniu a znížite tak riziko orosenia okien.